10 марта 2016

Олег Березюк: Україна є точкою європейської безпеки на лінії фронту

Голова фракції «Самопоміч» у Раді Олег Березюк відвідує Одесу при схожих обставинах: у вересні 2015 в розпал конституційної кризи та погроз «Самопомочі» про можливий вихід із коаліції, і минулого тижня — в розпал урядової та парламентської криз та «матеріалізованої» погрози про вихід із коаліції. Щоправда, сам нардеп вважає, що країна переживає олігархічну, а не урядову кризу. Березюк (1) Про європейську «втому» та можливість повернення «Самопомочі» до коаліції — в інтерв’ю МАЯКа з Олегом Березюком.   перебивка – Минулого року стартував експеримент з ремонту доріг в кількох областях за рахунок коштів митниць. Серед обраних регіонів була і Львівська область. Скажіть, як там проходить експеримент? У Львові він себе виправдав на 100%. Відремонтовано багато доріг. Я б згадав про ще одне важливе рішення: минулого року парламент дозволив містам направляти свої кошти на ремонт доріг обласного значення. Є багато прикладів, коли основні під’їзні шляхи до міста знаходяться у жахливому стані. Це безпосередньо впливає на його економічну привабливість. Але такі шляхи, як правило, знаходяться у віданні областей, котрим постійно не вистачає грошей на ремонт. Відтепер міста, що отримали більше надходжень після фінансової децентралізації, можуть змінити ситуацію. – Наразі в Одеській та ще кількох областях проходить переатестація всього складу поліції. Як ви ставитесь до цього процесу та безпосередньо до механізму його реалізації? Процес є правильним. «Ліс рубає, щіпки – летять». Є випадки, коли пройдисвіти та ледарі вилітають з роботи, а чесні та професійні поліцейські залишаються – і, на жаль, навпаки. Громада повинна пильно контролювати цей процес, щоб переатестація принесла результат. – В Європейському парламенті пройшов «український тиждень». Ви входили до делегації. Які настрої серед європейських політиків щодо України? По-перше, це був потужний контрудар з боку українського парламенту по російській пропаганді в Європі. З перших уст голів фракцій, комітетів європейські партнери почули правду. Вони побачили нормальних людей, які аргументовано доносять своє бачення стану речей в Україні. По-друге, я не відчув так званої європейської «втоми» від України, про що часто пишуть в пресі. Є втома від непорядності та непрофесійності деяких чиновників та парламентарів.
Але там реально оцінюють загрозу російської війни у Європі. Це читається в їх очах. Наразі Україна є точкою європейської безпеки на лінії фронту.
Тому у наших розмовах з європейськими партнерами ми вимагаємо не просто підтримки, а військової допомоги. Ми говоримо про необхідність створення нової системи колективної безпеки в Європі поруч із НАТО. Адже Будапештський меморандум не спрацював, а один із членів Ради Безпеки ООН відтяв територію нашої країни, розпочав війну і спокійно продовжує далі засідати в тій раді. – Але ж хіба поспіх учасників «нормандського формату» (Франції та Німеччини) не свідчить про втому та бажання чимшвидше завершили процес?       «Мінські домовленості» — це російський, а не український проект. Кремль нав’язав його європейським країнам, а нас тримають в заручниках. Після теракту в Парижі французький президент відразу ввів надзвичайний стан. Провідні європейські країни заявили, що терористи мають бути покарані. Чому терористи у Франції повинні бути покарані, а терористи на Донбасі обрані до українського парламенту після загибелі тисяч наших громадян? Як на це питання відповісти нормальному державному діячу? Коли ми це говоримо європейцям, вони розуміють, що помилялися у своїх підходах. Позиція «Самопомочі» чітка: політична, економічна та військова ізоляція конфлікту, для того, щоб держава мала шанс зміцнити своє положення. Згадайте Німеччину після Другої Світової війни. Чомусь Західна Німеччина не поспішала забирати Східну у 1946 або 1950 році. Настав час і вони об’єдналися. Тому нинішня ситуація на Донбасі – це дуже серйозний виклик і тест на адекватність державної політики. перебивка – В Європейському парламенті згадували і про урядову кризу? У нас немає урядової кризи і ми про це там говорили. Є криза олігархічна: не хочуть відступатися від «корита». Коаліція успішно функціонує. Це та сама коаліція, яка голосувала за Генерального прокурора. У них все добре. Але ми вимагаємо зміни уряду, Генерального прокурора, ЦВК та виборчого закону на пропорційну систему з відкритими списками, щоб люди обирали, а не їх купували. Якщо це все буде виконано, потреба у виборах автоматично відпаде на наступні два роки. – Це ідеальний рецепт повернення «Самопомочі» до коаліції? Ні. Це абсолютно інша історія. Ми вийшли із коаліції, лише коли відбулося безпрецедентне хамство: подача порожнього бюджету за дві години до голосування, а потім шоу із відставкою уряду, коли «кріпаки» олігархів із різних фракцій просто покинули залу Ради. Ми не можемо бути в коаліції, яка настільки цинічно дурить людей. «Самопоміч» вирішила розпочати шлях в опозиційному руслі.
Влада – це завжди ваги та противаги, але олігархи сьогодні мають у власності і коаліцію, і опозицію.
Ми будемо підтримувати якісні кроки влади та зупиняти будь-які спроби зловживань з її сторони, доносячи правду до людей. – Тобто, в разі якщо цей парламент допрацює до кінця каденції, «Самопоміч» бачить себе лише у ролі опозиції? Цей парламент ще має шанс стати відповідальним. Якщо його утримають, він буде трансформуватися. Врешті, якби це парадоксально не звучало для громадян, але парламент залишається чи не єдиним стабільним інструментом управління державою. – Наразі є список першочергових законопроектів, які «Самопоміч» вимагає прийняти у найближчі місяці? Перегляд бюджету, поправки до безвізових законів (електронне декларування), перегляд бюджетного кодексу у частині, що стосується сільського господарства. Останній кричущий приклад: Кабмін підняв тарифи на нічне освітлення. Це в той час, коли вночі електрика майже нічого не коштує. Мери невеликих міст масово скаржаться нам: бюджети місцевих громад не потягнуть підвищенні тарифи, тому містечка доведеться залишити в темноті. Навіщо так робити? Уряд збирає гроші там, де цього робити не можна. Ми будемо подавати в суд на НКРЕ, тому що це є безвідповідальним рішенням. перебивка – Прийнятий закон №3700, який вже охрестили партійною «диктатурою». Ваше прізвище стоїть в числі авторів закону, а «Самопоміч» майже у повному складі його підтримала.   Я з чистою душею проголосував за цей закон. Справа в тому, що олігархи навчилися «розкладати яйця» у всі політичні списки. Вони потрапили і в наш список. Ми спочатку вважали цих людей нашими однодумцями, вони себе якісно показали на початку. Але їх політичні «порухи», зокрема дії на місцевих виборах довели їх залежність від інших сил. Люди, які користуються обманом, не повинні потрапити до парламенту. До того ж рішення про виключення зі списку виноситься на з’їзд партії і спроба викинути чесну та професійну людину відразу вдарить по рейтингу політичної сили. Гідна партія гідних людей зі списку не прибере. – Але ж порушується право виборців, які своїм голосуванням фактично закріплюють список?       Погоджуюсь. З точки зору чистого права це не зовсім демократично. Але виборці зможуть реально, а не формально, впливати на порядок розташування кандидатів, коли буде діяти виборча пропорційна система з відкритими списками. – Наразі найбільш ймовірним кандидатом на посаду прем’єр-міністра України називають міністра фінансів Наталію Яресько. «Самопоміч» підтримає її кандидатуру? Ця кандидатура є у списку, який ми розглядаємо. – Ви б особисто проголосували за неї? Я б поставив її у список для розгляду. Бесідував Михайло Кушнір Фото Івана Страхова 
Комментарии