Саша Лоскутов
20 мая 2023

«Всі хвороби від голови». Що таке психосоматика та чи працює вона

Жіночі хвороби через неприйняття самої себе, відмову від жіночності. Рак — старовинну образу, велику таємницю або горе, яке не дає спокою. Венеричні захворювання — почуття провини на сексуальному ґрунті або потребу в покаранні. Катаракта через нездатність дивитися вперед із радістю. Зуд в анусі — почуття провини за минуле, а мігрень — ненависть до примусу та сексуальні страхи.

 

Це не ми придумали. Зараз пояснимо.

Зображення — Paul Ranson.

Зображення — Paul Ranson.

У Стародавній Греції вважали, що наше здоровʼя може погіршуватися через психологічні фактори. Такі думки висловлювали Геродот, Платон та Аристотель.

Середньовічні арабські лікарі, які багато чому навчилися в еллінів, також вважали, що деякі хвороби виникають через комплекс біологічних та психологічних факторів.

Але термін «психосоматика» (психо — «душа», а сома — «тіло») вперше використав німецький лікар Йоганн Хайнрот у 1818 році. Активно цією темою зацікавилися на початку XX століття представники психоаналізу, а точніше його батько Зигмунд Фройд та його наставник Йозеф Броєр.

Вони вважали, що соматичні симптоми в організмі виникають внаслідок пригнічених психічних травм та емоцій. Це назвали «конверсією»,  тобто переходом психічного конфлікту в фізичний симптом.

Зображення — Paul Ranson.

Зображення — Paul Ranson.

Найбільший інтерес до психосоматичних розладів виник у 1950-х роках, було опубліковано близько 5000 статей.

Але з 1970-х років через слабку емпіричну базу та неоднозначне положення у своїй доказовості розуміння психосоматичних розладів почало спотворюватися.

У 1980-х підхід зовсім вивернули навиворіт, через що психосоматика набула антинаукової репутації близької до астрології. По-перше, мова йде про американську авторку сумнівних книг із серії популярної психології Луїзу Хей.

Луїза Хей

Знайомтеся, це Луїза Хей, авторка мотиваційних книг у дусі «допоможи собі сам» та промоутерка позитивного мислення. На попередньому слайді бріф-екскурс в її таблицю хвороб.

Хей стверджувала, що всі ці недуги можна вилікувати, якщо усвідомити та відпрацювати проблеми у психічній сфері: негативні емоції, деструктивні переконання та обмежувальні уявлення про себе.

У Хей дуже неоднозначна біографія: злиденне дитинство, психологічні травми, зловживання психоактивними речовинами, відмова від дитини у тінейджерстві, робота моделлю, навчання у «Першій Церкві Релігійної Науки», де вона стала оратором.

Хей не навчалася в медичному університеті, не проходила курси психотерапії, але це не завадило їй скласти брошуру з викладом психологічних причин фізичних недуг та позитивних моделей мислення для їх лікування — «Зціли своє тіло». Після якої її почали запрошувати читати лекції та проводити семінари по всій території Сполучених Штатів.

Сама Луїза заявляла, що протягом шести місяців вилікувалась від раку шийки матки за допомогою позитивного мислення. Вона стверджувала, що захворіла ним через сексуальне насильство у дитинстві.

У 1984 році Хей опублікувала книгу «Ти можеш зцілити своє життя» — це доповнило додаток брошури. Книгу перевидали 110 разів тільки у США, перевели близько 30 мовами.

У 1987 році вона заснувала й очолила видавничу компанію Hay House Publishing, яка незабаром перетворилася на корпорацію, що видає книжки, аудіокниги, CD, DVD, відео, різноманітні посібники і веде роботу по всьому світу. Теми: альтернативна медицина, нумерологія, астрологія, Таро тощо.

Серед авторів видання багато «торговців щастям»: Вейн Дайер, Сьюз Орман, Маріанна Вільямсон, Дорін Верче, Джоан Борисенко. До подібних психосоматичних «експертів», які вважають, що можна вилікуватися за допомогою розума, також можна віднести Ліз Бурбо, Джона Кехо тощо.

Звісно, офіційна наука не визнає подібні методи через слабку емпіричну базу.

Чому це погано:

  • людина, яка вважає, що хвороби виникають через внутрішні конфлікти, буде відтягувати похід на діагностику або зовсім відмовиться від лікування; 

  • людина може обрати нетрадиційні методи лікування, які не мають доказової бази, тож відтермінувати час лікування;

  • це може спровокувати розвиток різноманітних психічних розладів через наполегливе прагнення контролювати свої думки та слова;

  • збільшує кількість шахраїв і самоназваних експертів, які не тільки наживаються на зневірених, а й шкодять їм.

Зображення — Paul Ranson.

Зображення — Paul Ranson.

Чому люді в це вірять?

  • просте пояснення відносно складних біохімічних процесів, які відбуваються в організмі людини;

  • магічне мислення, згідно з яким символічні дії чи думки можуть впливати на реальність, так виникає ілюзія контролю;

  • фінансова складова, оскільки якщо хвороби спричинені психологічними факторами або побутовими негараздами, то їх, як здається, простіше вирішити;

  • форма когнітивного упередження — людям властиво віддавати перевагу інформації або інтерпретувати її таким чином, щоб вона узгоджувалася з їх переконанням;

  • ефект авторитета —  коли люди довіряють певним «фахівцям» через їх професію, род занять, популярність в медіа.

Зображення — Paul Ranson.

Зображення — Paul Ranson.

Так може мислення спровокувати хворобу чи вилікувати?

Наразі психосоматичні розлади погано досліджені та не мають чіткої класифікації крім того, що це захворювання, які зумовлені психогенними факторами. Вони виникають та загострюються на тлі стресу та негативних емоцій, але ось важливий момент: стрес та емоції — не причина хвороб, а фактори або тригери. 

Наше тіло та психіка пов’язані, але згідно з сучасними дослідженнями, зв’язок конкретних емоцій і видів стресу з конкретними захворюваннями відсутній.

Психосоматичні розлади часто порівнюють із соматоформними розладами. Однак класифікація вкрай заплутана. У 11-му перегляді Міжнародної статистичної класифікації хвороб і проблем, пов’язаних зі здоров’ям, психосоматичні чи соматоформні розлади відсутні, хоча у МКХ-10 останні присутні.

Згідно з МКХ-10, до соматоформних розладів, якщо стисло резюмувати, входять 9 категорій хвороб, які мають наступні ознаки: фізичні симптоми без фізичного підґрунтя, котрі виникають у зв’язку з емоційним конфліктом або психосоціальними проблемами, тісно пов’язані в часі зі стресовими подіями або проблемами.

Іноді пацієнти виявляють постійну стурбованість своєю зовнішністю.

Таким чином до психосоматичних та соматоморфних розладів однаково можуть відноситись синдром подразненого кишечника, біль у голові, біль у спині, невроз серця та шлунка, дисморфофобія, іпохондрія, діарея, свербіж, метеоризм, гикавка, пілороспазм тощо.

Зображення — Paul Ranson.

Зображення — Paul Ranson.

Підіб'ємо підсумки

Існують психосоматичні та соматоформні розлади, які схожі за низкою симптомів, але не завжди патогенезом. У медичної та наукової спільноти не існує поки що єдиної думки про їхню природу.

Цим користуються прихильники нетрадиційної медицини, адепти позитивного мислення, «марафонів бажань» та інші шахраї.

Важливо розуміти, якщо людина обійшла купу лікарів, а ніхто не зміг сформулювати чіткий діагноз або виявити його, тоді варто проконсультуватися у ліцензованого психотерапевта чи психіатра.

читайте также
Комментарии