![Фото — Костянтин Ліберов.](https://mayak.org.ua/wp-content/uploads/2022/03/IMG_1854-e1646683414688-1-e1647250432493.jpg?resize=2048%2C1362)
Фото — Костянтин Ліберов.
Як пише прес-служба МЗС, тимчасовий захист не означає отримання статусу біженця. Проте особи, які отримали тимчасовий захист в ЄС, можуть у будь-який час подати заявку на отримання статусу біженця.
Особи, на яких поширюється тимчасовий захист:
громадяни України, які вимушено покинули країну 24 лютого 2022 року або після цієї дати в результаті військового вторгнення російських військ;
особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року;
члени сімей перших двох категорій (включаючи і незареєстровані шлюбні відносини, якщо такі відносини визнає відповідна держава ЄС) та їх неповнолітні неодружені діти, а також їх близькі родичі, які проживали разом з ними у складі сім’ї на момент вторгнення Росії до України і які повністю або переважно перебували на утриманні осіб з перших двох категорій;
громадяни третіх країн, які легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі дійсного дозволу на постійне проживання, виданого відповідно до законодавства України, та які не можуть повернутися в безпечних та довготривалих умовах до своєї країни або регіону походження.
Статус біженця та статус особи під тимчасовим захистом суттєво відрізняються — у строках прийняття рішення про надання статусу, свободі вибору місця проживання, можливостях пересування, обсязі допомоги тощо. Це тривала і важка процедура, під час якої перевіряють особисті обставини кожної людини, що подає заяву.
Якщо людина подала заяву на статус біженця, їй необхідно перебувати у тій країні, де подала заяву. Біженці мають право на житло, медичну допомогу, роботу, навчання, соціально-побутові послуги та укладання шлюбу.
Строк дії тимчасового захисту — один рік із можливістю автоматично продовжити цей статус в залежності від ситуації в Україні.
Права осіб, які користуються тимчасовим захистом:
дозвіл на проживання на період тимчасового захисту;
доступ до роботи (вимоги очікування 6 місяців на відміну від отримання статусу біженця в цьому випадку не має);
доступ до освіти. Діти до 18 років мають право навчатись у закладах освіти на рівні громадян країни перебування;
забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання);
доступ до соціального забезпечення;
доступ до медичного обслуговування;
право на відповідну інформацію про тимчасовий захист;
можливість отримати статус біженця у майбутньому;
можливість повернутися в країну громадянства в будь-який момент.