Валерій Лавровський
22 июля 2022

Низький рівень серотоніну не призводить до депресії. Мета-аналіз

Вчені з Університетського коледжу Лондона після досліджень минулих робіт виявили, що рівень або активність серотоніну не відповідають за депресію. Це ставить під сумнів дію антидепресантів, повідомляє EurekAlert. Мета-аналіз опубліковано в журналі Molecular Psychiatry.

Зображення — CMA.

Зображення — CMA.

Згідно огляду дослідників, немає достатніх доказів того, що депресія спричинена хімічним дисбалансом. Притому це не означає, що лікування на основі серотоніну не працює і треба відмовлятися від своїх ліків без консультації з лікарем.

За словами професорки психіатрії Джоанни Монкріфф, популярність теорії «хімічного дисбалансу» під час депресії збіглася з величезним зростанням використання антидепресантів. Кількість рецептів на антидепресанти різко зросла з 1990-х років: кожному шостому дорослому в Англії та 2% підлітків зараз призначають антидепресанти протягом певного року.

Дослідження, які порівнювали рівні серотоніну та продуктів його розпаду в крові чи мозкових рідинах, не виявили різниці між людьми з діагнозом «депресія» та здоровими учасниками експерименту.

Автори також розглянули дослідження, де рівень серотоніну був штучно знижений у сотні людей, яких позбавили у раціоні амінокислот, необхідних для виробництва серотоніну. Мета-аналіз, проведений у 2007 році, і вибірка недавніх досліджень показали, що зниження рівня серотоніну таким чином не викликало депресії у сотень здорових добровольців.

Масштабні дослідження, в яких брали участь десятки тисяч пацієнтів, вивчали варіації генів, у тому числі ген транспортера серотоніну. Вчені не виявили різниці в цих генах між людьми з депресією та здоровими людьми. Також у цих роботах розглядали наслідки стресових життєвих подій і виявили, що вони сильно впливають на ризик депресії: чим більше стресових життєвих подій пережила людина, тим більша ймовірність депресії.

Результати привели авторів до висновку, що «немає підтвердження гіпотези того, що депресія спричинена зниженою активністю або концентрацією серотоніну».

«Багато людей приймають антидепресанти, тому що їх змусили вірити, що їхня депресія має біохімічну причину, але це нове дослідження показує, що це переконання не підтверджується доказами», — вважає Джоанна Монкріфф.

Дослідження показують, що 85-90% людей вважають, що депресія викликана низьким рівнем серотоніну або хімічним дисбалансом. Все більше вчених і професійних організацій визнають формулювання хімічного дисбалансу надмірним спрощенням. Існують докази, що віра в те, що поганий настрій викликаний хімічним дисбалансом, змушує людей мати песимістичний погляд на ймовірність одужання та можливість керувати настроєм без медичної допомоги.

«Наша думка полягає в тому, що пацієнтам не слід говорити, що депресія спричинена низьким рівнем серотоніну або хімічним дисбалансом, і не слід змушувати їх вірити, що антидепресанти діють, посилаючись на “недоведені аномалії”. Ми не розуміємо, що саме антидепресанти роблять з мозком, і надання людям такого роду дезінформації не дозволяє їм прийняти обґрунтоване рішення, приймати ліки чи ні».

Хоча в мета-аналізі не розглядалася ефективність антидепресантів, автори заохочують до подальших досліджень і порад щодо методів лікування депресії. Наприклад, за допомогою психотерапії, фізичних вправ тощо.

читайте также
Комментарии