Саша Лоскутов
08 февраля 2023

Риби здатні розпізнавати себе на фотографіях та в дзеркалах. Що це означає

Японський зоосоціолог Масанорі Кохда з Осакського університету заявляє, що губани-чистильники здатні відрізнити власне відображення від чужого. Це може свідчити про те, що вони мають самосвідомість. Раніше вважалося, що це здатні робити тільки люди, шимпанзе, дельфіни, слони та сороки, повідомляє Science News.

Фото — Taiga Kobayashi.

Фото — Taiga Kobayashi.

У попередніх дослідженнях, опублікованих у 2019 та 2022 роках, команда Кохди протягом тижня виставляла в окремих акваріумах дзеркала перед рибами-чистильниками, виловленими в дикій природі. Потім дослідники нанесли коричневий барвник прямо під луску біля зябр. Слід був схожий на паразитів, яких ці риби їдять в дикій природі. Коли мічені риби побачили себе в дзеркалі, вони почали чухатися об каміння чи пісок на дні акваріуму, мабуть, намагаючись зішкребти мітки.

У новому дослідженні 10 рибам, які раніше пройшли дзеркальний тест, показали їх фотографію та незнайомої риби-чистильника. Всі чистильники агресивно ставилися до світлини іншої риби, але ігнорували власне зображення.

Коли ще восьми рибам, які провели тиждень біля дзеркала, але раніше не були мічені, показали їх фотографію з коричневою міткою, шестеро з них намагалися зішкребти мітки. Але вони не скребли, коли їм показали фотографію іншої риби з міткою.

Дослідники вважають, що тварини, які впізнають своє відображення в дзеркалі, швидше за все, спочатку вчаться ідентифікувати себе, побачивши, що рух тварини в дзеркалі збігається з їхнім власним рухом. Оскільки риби-чистильники також могли розпізнавати себе на нерухомих зображеннях, вони та, можливо, інші тварини, які пройшли дзеркальний тест, можуть ідентифікувати себе, створивши уявний образ себе, який вони можуть порівняти з тим, що  бачать у дзеркалі чи на фотографіях, кажуть автори.

Лабораторія Кохди планує провести додаткові експерименти, щоб продовжити досліджувати, що відбувається в мозку риби-чистильника, і спробувати новий метод розпізнавання фото на іншій популярній дослідницькій рибі — триголковій колючці (Gasterosteus aculeatus).

Дослідження опубліковано у журналі Nature.

читайте также
Комментарии