Фото — Taiga Kobayashi.
У попередніх дослідженнях, опублікованих у 2019 та 2022 роках, команда Кохди протягом тижня виставляла в окремих акваріумах дзеркала перед рибами-чистильниками, виловленими в дикій природі. Потім дослідники нанесли коричневий барвник прямо під луску біля зябр. Слід був схожий на паразитів, яких ці риби їдять в дикій природі. Коли мічені риби побачили себе в дзеркалі, вони почали чухатися об каміння чи пісок на дні акваріуму, мабуть, намагаючись зішкребти мітки.
У новому дослідженні 10 рибам, які раніше пройшли дзеркальний тест, показали їх фотографію та незнайомої риби-чистильника. Всі чистильники агресивно ставилися до світлини іншої риби, але ігнорували власне зображення.
Коли ще восьми рибам, які провели тиждень біля дзеркала, але раніше не були мічені, показали їх фотографію з коричневою міткою, шестеро з них намагалися зішкребти мітки. Але вони не скребли, коли їм показали фотографію іншої риби з міткою.
Дослідники вважають, що тварини, які впізнають своє відображення в дзеркалі, швидше за все, спочатку вчаться ідентифікувати себе, побачивши, що рух тварини в дзеркалі збігається з їхнім власним рухом. Оскільки риби-чистильники також могли розпізнавати себе на нерухомих зображеннях, вони та, можливо, інші тварини, які пройшли дзеркальний тест, можуть ідентифікувати себе, створивши уявний образ себе, який вони можуть порівняти з тим, що бачать у дзеркалі чи на фотографіях, кажуть автори.
Лабораторія Кохди планує провести додаткові експерименти, щоб продовжити досліджувати, що відбувається в мозку риби-чистильника, і спробувати новий метод розпізнавання фото на іншій популярній дослідницькій рибі — триголковій колючці (Gasterosteus aculeatus).
Дослідження опубліковано у журналі Nature.