Валерій Лавровський
07 ноября 2022

Вчені вперше перелили кров, яку створили у лабораторії

Британські дослідники з університетів Бристоля та Кембріджа вперше в світі перелили людині кров, вирощену в лабораторії зі стволових клітин. У майбутньому це дозволить збільшити обʼєми донорської крові для переливання, повідомляє NHS.

Фото — Shutterstock.

Фото — Shutterstock.

У рамках клінічного випробування під назвою RESTORE вчені перелили штучну кров двом добровольцям, щоб перевірити безпеку штучно виготовлених клітин крові та як їх сприйматиме людський організм. Наразі жодних негативних ефектів не виявлено.

У майбутніх дослідженнях візьмуть участь не менше 10 добровольців, які отримають переливання крові у розмірі 5-10 мілілітрів. Кожному з реципієнтів з інтервалом у чотири місяці зроблять по два переливання — одне буде клітинами крові, вирощеними в лабораторії, а інше — стандартною донорською кров’ю.

Потім вчені перевірятимуть учасників на наявність будь-яких побічних ефектів і  дізнаються, чи зберігається вирощена в лабораторії кров довше за звичайну.

Вирощена в лабораторії кров виготовляється із дорослих стовбурових клітин, взятих із донорської крові. Стовбурові клітини поміщають у живильний розчин на 18-21 день, що стимулює клітини до розмноження та розвитку у більш зрілі клітини. Для виробництва однієї-двох столових ложок крові необхідно близько 24 літрів розчину.

За словами вчених, штучно вирощена кров надає дві переваги: по-перше, це вирішить проблему нестачі донорів для людей із рідкісними групами крові, які потребують регулярних переливань. Наприклад, пацієнтів із серпоподібноклітинною анемією та таласемією.

По-друге, штучна кров має зберігатися довше — це зменшить частоту переливань для пацієнтів, які регулярно потребують крові, і допоможе уникнути перевантаження залізом в організмі, яке виникає при повторному переливанні.

читайте также
Комментарии