Саша Лоскутов
05 июня 2022

Вчені навчилися омолоджувати організм мишей. Поки що тільки клітини

Дослідники лабораторії Девіда Сінклера з Гарвардської медичної школи навчилися омолоджувати старі клітини гризунів за допомогою спеціальних білків. Ці протеїни перетворюють дорослі клітини на стовбурові. Метод дозволив повернути старим мишам втрачений зір. Однак у майбутньому дослідники сподіваються омолоджувати клітини не лише гризунів, а й людей, пише CNN.

«Це універсальний процес, який можна застосувати до всього тіла для “перезавантаження нашого віку”. Сьогодні у нас є технологія, що дозволяє дожити до ста років, не турбуючись про рак у 70, хвороби серця у 80 та хвороби Альцгеймера у 90», — заявляє глава лабораторії Девід Сінклер.

Омолодження клітин дозволило відновити пошкоджені нейрони сітківки у мишей, та «омолодити» клітини м’язів і мозку.

Фото — CNN.

Фото — CNN.

Метод розроблений у 2007 році японським дослідником Синья Яманакає, якому перепрограмував клітини шкіри дорослої людини на ембріональні, за що отримав Нобелівську премію. Однак дана методика має ряд вад: наприклад, клітини «забувають» свої функції, що не дозволяє їх використовувати як засіб омолодження.

У 2016 році фахівці з Інституту біологічних досліджень Солка усунули цю проблему, але виявили інший побічний ефект: у мишей виникали ракові пухлини.

Тоді цю технологію покращив генетик із лабораторії Сінклера Юаньчень Лу, задіявши безпечний вірус, який вводили через очі гризунам. Він у поєднанні з білками активував «омолодження»

«Ми вважаємо, що знайшли головний перемикач старіння. Тіло прокинеться, згадає, як вестись, згадає, як регенерувати, і знову буде молодим, навіть якщо ти вже старий і хворий», — заявляє голова лабораторії.

За словами Сінклера, пройдуть роки, перш ніж відбудуться успішні випробування на людях.

читайте также
Комментарии