
Зображення — Yaroslav Danylchenko / Stocksy.
Печінка постійно пошкоджується під час очищення крові від токсинів. Але її здатність до регенерації допомагає зберегти здоров’я протягом усього життя. Проте природа оновлення печінки у людини залишилася загадкою.
Щоб знайти відповідь, дослідники звернулися до інформації щодо ядерних випробувань 1950-х років.Коли ядерні бомби підірвалися над землею, величезна кількість радіовуглецю вибухнула в атмосферу, а потім його поглинули рослини і тварини. Після заборони ядерних випробувань у 1963 році рівень радіовуглецю в атмосфері та клітинах організмів з кожним роком знижувався.
Команда проаналізувала рівень радіовуглецю в печінці 33 померлих людей у віці від 20 до 84 років. Вони виявили, що орган був приблизно одного віку — в середньому трохи менше трьох років — незалежно від віку людини. Але не всі клітини певної печінки були одного віку — деякі з них відновлювалися приблизно щороку, а інші були незмінними протягом десятиліття.
За словами вчених, довше живуть клітини, які накопичили більше наборів хромосом. Більшість клітин мають два набори хромосом, але деякі накопичують більше у міру старіння. Зрештою, такі клітини можуть нести чотири, вісім і навіть більше наборів хромосом. Ця постійна заміна клітин печінки важлива для різних аспектів регенерації печінки та виникнення раку.