Поліна Литвиненко
25 февраля 2022

Правила домедичної допомоги в умовах військового стану

МОЗ опублікувало рекомендації з надання домедичної допомоги для цивільних осіб в умовах військового стану.

Фото — Unsplash.

Фото — Unsplash.

Власна безпека — пріоритет. Надавайте допомогу лише за умови, що це безпечно для вас. Огляньте місце події та переконайтесь, що вам нічого не загрожує. За можливістю перемістіть пораненого у більш безпечне місце.

Оцініть стан постраждалого. Перевірте, чи він у свідомості, чи дихає. Можна звернутись до людини із запитанням, щоб визначити чи вона у свідомості. Не треба натискати на частини тіла пораненого, щоб визначити його стан.

Нормальне дихання — це не менше 2-3 видихів за період часу, коли ви можете вголос порахувати від 501 до 510, або 10 сек. Видих —  це підйом та опускання живота. Якщо постраждалий у свідомості, то нагальної необхідності перевіряти пульс та дихання одразу немає.

Зателефонуйте за номером «103» для виклику бригади екстреної медичної допомоги. Якщо необхідно, то зверніться до інших екстрених служб.

Намагайтеся швидко зупинити критичні (артеріальні чи венозні) кровотечі. Для цього використайте кровоспинний джгут, турнікет чи тугу пов’язку.

Накладайте кровоспинний джгут/турнікет максимально вище за місцем кровотечі на кінцівки постраждалого. Правильно накладений кровоспинний джгут або турнікет передбачає, що кровотеча зупинена. Також потрібно зафіксувати час його накладення. Оптимально – написати час на відкритій частині тіла постраждалого, наприклад на лобi.

За відсутності засобів для зупинки кровотечі, тисніть на рану.

Важливо: НЕ переставайте тиснути на рану до приїзду медиків чи накладення кровоспинного джгута або турнікета. Зупинка тиску на рану може стати смертельною для пораненого.

Забезпечте прохідність дихальних шляхів. Якщо у постраждалого в роті є сторонні предмети або рвотні маси, приберіть їх для відновлення прохідності дихальних шляхів.

Якщо після зупинки кровотечі та забезпечення прохідності дихальних шляхів у пораненого не з’явились життєві ознаки, варто розпочинати серцево-легеневу реанімацію (СЛР).

Для СЛР покладіть постраждалого на спину, закиньте голову назад. Натискайте посеред грудної клітини двома руками. Основу однієї долоні накрийте другою долонею. Глибина натискання має становити близько 5-6 сантиметрів. Частота натискань має складати близько 100-120 на хвилину.

Тримайте пораненого у стабільно боковому положенні до приїзду медиків.

Не залишайте постраждалого самого. Навіть якщо ви зупинили кровотечу, поранений у свідомості може зняти джгут чи турнікет, адже йому боляче.

читайте также
Комментарии