Саша Лоскутов
29 августа 2022

NASA вперше за 50 років запускає космічний корабель до Місяця. Що треба знати про місію «Артеміда»

Сьогодні, 29 серпня, NASA планує запустити безпілотний космічний корабель «Оріон» на Місяць. Це перша за останні 50 років місія агенції на супутник Землі. Політ відбудеться в рамках програми «Артеміда» — спадкоємиці програми польотів на Місяць «Аполлон», повідомляє Reuters.

ОНОВЛЕНО 16:12:

 

Запуск попередньо перенесли на 2 вересня. Причина — один із двигунів SLS не зміг прогрітися до потрібної температури.

Онлайн-трансляція запуску:

Що треба знати про «Артеміду I»

Мета першої місії «Артеміда» — протестувати космічний корабель вагою 2276 тон, перш ніж NASA визнає його достатньо надійним для перевезення астронавтів. Зокрема, перевірити міцність теплового щита «Оріона» під час входу в атмосферу Землі зі швидкістю 39 429 км/год. Це швидше за звичайні повторні входи капсул астронавтів у атмосферу, що поверталися з низької навколоземної орбіти до цього.

«Оріон» буде перевозити імітацію екіпажу з трьох манекенів: одного чоловіка та двох жінок, оснащених датчиками для вимірювання рівня радіації та інших факторів, які відчували б астронавти у реальному польоті. Також на борту будуть плюшева лялька Снупі та іграшка вівця Шон, які відповідно представляють американський та європейський внесок у програму, повідомляє Vice.

Космічний корабель «Оріон» вирушить на Місяць за допомогою двоступеневої ракети Space Launch System (SLS). Має висоту 65 метрів, ширину — 8,4 метра, оснащена чотирма двигунами RS-25, які раніше застосовувалися на космічних шатлах.

SLS вважається найпотужнішою та складною ракетою у світі. Представляє найбільшу нову систему вертикального запуску, створену космічною агенцією США з часів застосування ракети-носія «Сатурн V». Їх використовували під час програми «Аполлон» у 1960-70-х роках.

Серед найбільших фінансових бенефіціарів програми — основні підрядники SLS та Orion — Boeing Co (BA.N) та Lockheed Martin Corp.

Політ триватиме шість тижнів і має завершитись у жовтні. Резервні дати запуску — 2 та 5 вересня.

Що таке космічна програма «Артеміда»

Космічна програма «Артеміда» названа на честь давньогрецької богині та сестри-близнюка Аполлона. Її основна мета — повернення астронавтів на поверхню Місяця у 2025 році та створення довгострокової місячної колонії як сходинки до ще більш амбітних майбутніх подорожей: наприклад, на Марс.

Розробка космічного корабля SLS-Orion тривала з затримками більше десяти років. Проєкт перевищив бюджет та обійшовся NASA у 37 мільярдів доларів, включаючи проєктування, будівництво, випробування тощо.

Офіційна дата запуску проєкту —2017 рік, її метою був комерційний видобуток ресурсів на Місяці. Зараз вона розбита на три місії: «Артеміда І», «Артеміда II» та «Артеміда III».

У разі успіху «Артеміда І» заплановано пілотований політ з екіпажем до Місяця. Місія називається «Артеміда II» та повинна відбутися у 2024 році. Мета місії — обліт Місяця.

Мета «Артеміда III» — висадка на місячну поверхню. Включає набагато вищий рівень або складність інтеграції SLS-Orion із серією космічних кораблів, які буде створювати космічна компанія Ілона Маска SpaceX.

«Артеміда III» запланована на 2025 рік, повідомляє Phys.org. У рамках цієї місії двоє астронавтів мають вийти на поверхню Місяця приблизно на один тиждень. Місія також розглядається як перша, під час якої на супутник Землі висадиться жінка.

Фото та ілюстрації — NASA, Space, Twitter.

читайте также
Комментарии