Елеонора Чорноморченко
18 августа 2022

На Евересті знайшли ДНК домашнього собаки та курки. І не тільки

Команда вчених під керівництвом Товариства охорони дикої природи та Аппалачського державного університету провела дослідження високогірного біорізноманіття, присутнього на найвищій горі Землі Еверест (8849 м). У зразках ДНК науковці виявили безліч організмів, серед яких були навіть свійський пес та тибетський сніговий півень. Своє дослідження вони опублікували в журналі iScience.

Фото — National Geographic.

Фото — National Geographic.

Команда збирала еДНК зі зразків води протягом чотирьох тижнів у десяти ставках і струмках на висоті від 4 500 до 5 500 метрів. Лише у 20 літрах води вони знайшли 187 таксономічних категорій організмів, що становить 16,3 відсотка, або одну шосту від загальної кількості відомих рядів у дереві життя — генеалогічному дереві біорізноманіття Землі.

Науковці стверджують, що видовий склад у високогірних екосистемах є корисним індикатором для моніторингу кліматичних та екологічних змін на верхніх межах середовища проживання. Наприклад, наявність на таких висотах свійського пса та тибетського півня свідчить про зміну ландшафту, на який впливає людина.

Ще одним індикатором зміни довкілля на Евересті була також наявність комах-одноденок. Зазвичай вони різко реагують на зміни температури у повітрі, через що їхня чисельність може знижуватися.

Також команда ідентифікувала на горі коловерток і тихоходок — крихітних тваринних організмів, які зазвичай живуть у найсуворіших і екстремальних умовах та вважаються одними з найбільш стійких тварин на Землі. Знахідкою була і ДНК сосни, яка зустрічалася раніше лише далеко внизу від гори. Це демонструє, як високо може проникати пилок, що переноситься вітром.

Відкриттям стало і те, що високогірні та еолові середовища, які часто вважалися безплідними та здебільшого позбавленими життя, насправді мають багате біорізноманіття.

читайте также
Комментарии