Елеонора Чорноморченко
30 июня 2022

Жінка з Китаю десять років писала фальшиву історію росії у «Вікіпедії». Це помітили лише зараз

Нещодавно «Вікіпедія» провела розслідування та виявила, що одна жителька Китаю понад 10 років створювала вигадані статті, пов’язані з історією росії, у китайській електронній енциклопедії. Про це повідомляє Sixth Tone.

Лицьове літописне склепіння Івана Грозного. Зображення — Wikimedia Commons.

Лицьове літописне склепіння Івана Грозного. Зображення — Wikimedia Commons.

З’ясувалося, що за цей час авторка написала понад 200 брехливих статей об’ємом у мільйон слів, а також редагувала статті інших користувачів. Для цього вона використовувала щонайменше чотири маріонеткові облікові записи, які надавали статус довіри одне одному. Зараз у китайській «Вікіпедії» її профілі забанили.

Жінка на ім’я Чжемао фальсифікувала історію династії Цин та історію росії з 2010 року. Вона детально описувала неіснуючі битви та винаходи та вигадувала персонажів, вплітаючи все це в канву реальних історичних подій. Мова її письма була достатньо сухою та стриманою для того, щоб вписатися в стиль енциклопедії. Через це деякі користувачі мережі назвали її китайським Борхесом.

Вперше розбіжність у фактах виявив китайський письменник-фентезіст Іфань. На сторінках «Вікіпедії» він шукав натхнення для своїх книг. Якось він знайшов опис великої срібної шахти Кашин, яку нібито відкрили у Тверському князівстві і яка нібито розвинулася до однієї з найбільших у світі ранньомодерних промисловостей розміром з місто. Шахта стала початком конфлікту: з 1305 по 1485 рік тривали кровопролитні війни між Москвою та Твер’ю за право володіння срібною копальнею, які закінчилися перемогою Москви.

Проте згодом Іфань з’ясував, що такої шахти взагалі не існує. Статті, що описують ці події, посилалися одна на одну чи інші історичні роботи, де про рудник не було жодного слова.

Після викриття Чжемао опублікувала лист із вибаченнями у своєму англомовному профілі у «Вікіпедії».

читайте также
Комментарии