Валерій Лавровський
02 февраля 2023

Іранську пару посадили на 10 років через відео з танцем на публіці

Суд Тегерану засудив 21-річну Астіяж Хагігі та 22-річного Аміра Мохаммада Ахмаді до десяти з половиною років ув’язнення за розміщення відео, на якому вони танцюють на площі Азаді, або площі Свободи, — одному з центральних місць антиурядових протестів, повідомляє Vice.

Оригінальне відео опублікували в жовтні 2022 року, однак пізніше його було видалено з особистих сторінок засуджених. Тепер його знову публікують користувачі соцмереж на знак солідарності з парою.

Парі висунули звинувачення у «заохочуванні корупції, зібраннях і змові з наміром підірвати національну безпеку та поширенні пропаганди проти Ісламської Республіки». Засудженим відмовили в доступі до адвоката, а також не задовольнили клопотання про внесення застави.

Окрім вироку, їм заборонили будь-яку «активність в інтернеті» та не дозволили залишати Іран протягом двох років після того, як вони відбудуть термін ув’язнення. Відомо, що Хагігі та Ахмаді заарештували поліціянти без уніформи 1 листопада 2022 року.

Для порівняння, у середині січня іранець Саджаду Гейдарнаві отримав вісім років позбавлення волі через те, що обезголовив власну дружину.

Амір Ахмаді та Астіяж Хагігі. Фото — Twitter.

Амір Ахмаді та Астіяж Хагігі. Фото — Twitter.

У вересні 2022 року після вбивства 22-річної Махси Аміні, яку заарештували через те, що вона не носила хіджаб належним чином, масові протести поширилися багатьма містами країни. Учасники протестували проти поліцейського насильства, лунали політичні гасла. Носіння хіджабу є обовʼязковим для всіх жінок в Ірані після Ісламської революції 1979 року. На знак протесту деякі жінки демонстративно зривали й спалювали хіджаби.

Наприкінці вересня Астіяж Хагігі написала у своїй останній публікації в Instagram, що вона «сподівається на краще завтра» і що «ми всі іранці, і ми повинні допомагати один одному» на фарсі, використовуючи хештег #mahsaamini. Пізніше влада Ірану обмежила доступ до соцмережі, а також блокувала доступ до інтернету під час періодів громадянських заворушень.

За даними некомерційної організації правозахисників в Ірані, станом на 30 січня заарештовано 19 602 людини, у тому числі 178 дітей. Зазначається, що під час протестів загинула 71 дитина. Група додає, що четверо протестувальників було страчено і що за останні місяці засуджено понад 13 тисяч осіб.

читайте также
Комментарии