Елеонора Чорноморченко
19 июля 2022

Науковці доводять, що бджоли — розумні істоти. Ось чому

Науковець із Лондонського університету Королеви Марії Ларс Хіттка разом із колегами провів серію експериментів та з’ясував, що насправді бджоли розумні та унікальні істоти. Він розповів, що ці комахи мають певний рівень свідомості, здатні відчувати емоції, мають уяву та здатні ідентифікувати себе серед інших бджіл. Про це повідомляє The Guardian.

Фото — Unsplash.

Фото — Unsplash.

Професор сенсорної та поведінкової екології Ларс Хіттка вивчає бджіл вже понад 30 років. Під час одного з досліджень у своїй лабораторії він виявив, що бджоли можуть вдень ідентифікувати об’єкти, які раніше відчували тільки в темряві. Тобто комахи здатні уявляти та запам’ятовувати певні об’єкти візуально та на дотик.

Також науковець розповів, що деякі окремі бджоли допитливіші та впевненіші, ніж інші. Проте ті, хто менш здатний, можуть також швидко навчатися, просто спостерігаючи за тим, як інші бджоли успішно виконують завдання. Це підтверджувало те, що як тільки він навчав одну особину в колонії чомусь, то ця навичка швидко поширювалася на всіх бджіл.

Фото — Unsplash.

Фото — Unsplash.

Потім Хіттка проводив зворотній експеримент та навмисно змушував «бджолу-демонстратора» виконувати завдання неоптимальним способом. Тоді ж «бджола-спостерігач» не просто копіювала дію, а намагалася власноруч розв’язати проблему, вдосконалити свою техніку та виконати завдання більш ефективно.

Крім того, вчений провів дослідження, щоб перевірити, чи мають бджоли почуття. Під час одного експерименту комахи приземлялися на квітку, а науковці в цей час імітували напад павука. Після такого інциденту у бджіл змінювалася поведінка. Вони почали вагатися, чи варто сідати на квіти, та ретельно перевіряли кожну з них. Навіть через кілька днів після нападу комахи були дуже тривожні, нервові та поводилися так, ніби мають посттравматичний стресовий розлад.

Потім науковці залишили на квітах їжу. Така винагорода підвищила бджолам настрій і після цього вони стали менше вагатися перед тим, як сідати на квітку.

Науковець стверджує: результати його досліджень свідчать, що бджоли не лише корисні для сільського господарства та біорізноманіття, а і є розумними істотами, тому це підіймає питання їхнього подальшого захисту.

читайте также
Комментарии