Валерій Лавровський
13 декабря 2022

Американські вчені виростили у лабораторії штучну піхву. Навіщо

Науковці з Гарвардського університету виростили у лабораторії штучну піхву зі спеціальним чіпом, який імітує ключові особливості вагінального мікробіому. Це дозволяє дослідникам вивчати орган детальніше та тестувати лікування бактеріального вагінозу, повідомляє The New York Times. Дослідження опубліковано у журналі Microbiome.

Зображення — Unsplash.

Зображення — Unsplash.

Штучну піхву створили на основі вагінальних клітин двох жінок-донорів. Модель виростили зі спеціальними каналами, які реагували на коливання рівня естрогену та бактерій. За словами вчених, ця піхва — одна з найбільш реалістичних на відміну від інших лабораторних спроб створити орган.

Дослідники показали, що тканина всередині позитивно реагує на лактобактерії, які перетравлюють цукор і виробляють молочну кислоту, створюючи середовище, яке захищає від інфекцій. Коли бактерії, пов’язані з вагінальними інфекціями, культивували без лактобацил, запалення посилювалося, а клітини швидко пошкоджувалися.

Бактеріальний вагіноз — захворювання слизової оболонки піхви, що виникає внаслідок зниження кількості «корисних» лактобактерій. Зазвичай хворобу лікують антибіотиками, але є досить високий процент рецидивів.

 

Якщо бактеріальний вагіноз не лікувати, він підвищує ризик розвитку раку шийки матки та інфекцій, що передаються статевим шляхом. У вагітних жінок — ризик передчасних пологів або маленької ваги дитини при народженні. Хвороба щороку вражає близько 30% жінок.

Вчені вважають, що випробування нових препаратів для лікування бактеріального вагінозу може бути непростим — важко знайти бажаючих учасниць, які готові взяти участь у дослідженні.

Наразі науковці працюють над більш складними моделями органів. Вони хочуть перевірити, як вагінальний мікробіом реагує на інші захворювання. Також, незважаючи на останні спроби, хвороба та сама піхва досі залишаються недостатньо вивченими.

читайте также
Комментарии