Валерій Лавровський
25 февраля 2023

Забруднення повітря робить жіночі кістки більш крихкими. Дослідження

Вчені з Колумбійського університету виявили звʼязок між високим рівнем забруднення повітря та швидкою втратою кісткової маси через остеопороз у жінок. Це хронічне захворювання скелета, яке підвищує крихкість кісток та ризик переломів, повідомляє пресслужба закладу.

Зображення — Getty Images.

Зображення — Getty Images.

На базі ініціативи Women’s Health науковці проаналізували дані 161 808 жінок у постменопаузі. Дослідники оцінили рівень забруднення повітря на основі місць проживання учасниць та вимірювали мінеральну щільність кісткової тканини (МЩКТ) за допомогою рентгену на різних етапах дослідження.

Вплив оксидів азоту на МЩКТ поперекового відділу хребта становив 1,22% щорічного зниження викидів, що майже вдвічі перевищує вплив старіння на кістки жінок. Така реакція викликана загибеллю кісткових клітин через окисне пошкодження.

Основна токсична дія оксиду азоту — подразнення слизової. Печуть очі, падає артеріальний тиск, виникають головні болі та важке дихання. Є ризик втрати свідомості. Хронічне отруєння може викликати пошкодження зубів або кон’юнктивіт. Також оксид азоту легко проникає в легені та кров.

Вихлопні гази легкових і вантажних автомобілів є основним джерелом оксиду азоту, як і викиди від електростанцій. Щороку відбувається приблизно 2,1 мільйона переломів кісток, пов’язаних з остеопорозом. Це призводить до щорічних витрат на охорону здоров’я до 20,3 мільярда доларів.

Остеопороз вражає жінок більше, ніж чоловіків, причому 80% із приблизно 10 мільйонів американців, які страждають на остеопороз, — жінки. А жінки в постменопаузі піддаються більшому ризику: кожна друга жінка старше 50 років зазнає переломів кісток через остеопороз.

читайте также
Комментарии