Саша Лоскутов
23 января 2023

Які антидепресанти викликають «емоційну притупленість». Дослідження

Дослідники з Кембридзького університету стверджують, що антидепресанти певного класу можуть спровокувати емоційну притупленість. Мова про селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС), пише The Guardian. До цієї категорії входять: флуоксетин, пароксетин, сертралін, флувоксамін, циталопрам, есциталопрам.

Зображення — danilo.alvesd.

Зображення — danilo.alvesd.

Деякі люди, які приймають СІЗЗС, повідомляють, що відчувають емоційну нудьгу або більше не вважають речі такими приємними. В одному дослідженні про це говорили 40-60% людей. Однак раніше було незрозуміло, чи є цей симптом побічним ефектом ліків чи симптомом депресії.

У дослідженні, яке опубліковане в журналі Neuropsychopharmacology, брали участь 66 здорових добровольців. Їх розділили на дві групи, одна з них отримувала есциталопрам, інша — плацебо. Експеримент тривав 21 день, потім учасники виконали набір когнітивних тестів.

Майже в усіх тестах, включаючи ті, що оцінюють увагу та пам’ять, препарат не мав жодного значення. Тобто препарат не впливав на пізнання.

Однак люди, які приймали СІЗЗС, були менш сприйнятливими до навчання з підкріпленням, яке вимагає від людей реагувати на позитивний чи негативний відгук.

Також в опитувальниках добровольці, які приймали есциталопрам, повідомили, що їм важко досягти оргазму під час сексу. Це є ще одним побічним ефектом, про який часто повідомляють пацієнти.

Проте «притуплення емоцій» може бути механізмом, як ліки допомагають людям вилікуватися від депресії.

«Антидепресанти забирають частину емоційного болю, що відчувають люди, які переживають депресію, але, на жаль, здається, що вони також забирають частину насолоди… Але безсумнівно, антидепресанти корисні для багатьох пацієнтів», — заявляє старша авторка дослідження, професорка Барбара Саакян.

Дослідження покращує розуміння препаратів СІЗЗС, які є актуальними для пацієнтів, а також можуть допомогти в розробці препаратів із покращеним профілем побічних ефектів.

читайте также
Комментарии