Фото — кадр з фільму «Механічний апельсин».
Ще здавна у кожного виду ссавців самки годували своїх дітей молоком. Перетравлювати його немовлятам допомагав фермент лактаза, який розрізає молочний цукор на фрагменти, що легко засвоюються. Коли ж дитинчат відлучали від грудей, то лактаза припиняла вироблятися.
Зараз ми можемо споживати молоко навіть у дорослому віці завдяки мутації цього ферменту. Проте вчені виявили, що тисячі років тому люди вживали молоко навіть без наявності лактази в організмі. Це призводило до неприємних відчуттів, як-от газів чи судом, проте не змусило людей відмовитися від молока.
Це вдалося з’ясувати завдяки дослідженню понад двох тисяч прикладів скелетів давніх європейців. Найдавнішу мутацію лактази вчені знайшли у людини, яка жила приблизно 6600 років тому. Проте це був рідкісний випадок, і наступні приклади мутації датувалися 4000 років тому. Виходить, що протягом цих 2600 років європейці споживали молоко всупереч тому, що майже ніхто з них не був здатний виробляти лактазу в дорослому віці.
Також науковці припускають, що ранні європейці могли зменшити хворобливий вплив молочного цукру, ферментуючи молоко в сир або перетворюючи його на масло.
Раніше ми розповідали також, що вживання коров’ячого молока сильно підвищує ризик раку простати. Вчені припускають, що причиною можуть бути статеві гормони, які містяться у коров’ячому молоці.