Елеонора Чорноморченко
04 октября 2022

В Зоні відчуження мешкають чорні амфібії. Чому так

Райки, які живуть в Чорнобильській зоні відчуження, є чорнішими, ніж райки за межами зони. Це є результатом природного відбору внаслідок високої радіації в цьому районі, вважають дослідники Уппсальського університету та університету Ов’єдо. Наукову роботу опубліковано в журналі Evolutionary Applications.

Фото — Germán Orizaola/Pablo Burraco.

Фото — Germán Orizaola/Pablo Burraco.

У 2016 році команда науковців проводила дослідження в Чорнобильській зоні відчуження та виявила там декілька східних райок, які мали чорний колір шкіри, а не яскраво-зелений, як зазвичай. Через декілька років команда вирішила дослідити феномен та повернулася сюди для подальших досліджень.

Науковці спостерігали за понад 200 східними райками, які жили в 12 ставках із різним рівнем радіоактивного забруднення. Для порівняння вони також дослідили райок, що жили за межею відчуження.

Виявилося, що чим ближче до зон із високим рівнем радіації жили райки, то темнішими вони були. В середньому райки із зони відчуження були на 43,6% темнішими за тих, хто перебував за її межами.

Причиною є меланін — пігмент, який робить шкіру тварин темнішою та зменшує пошкодження клітин, спричинене радіацією. Вони припускають, що під час аварії райки в області, які вже були темнішими, раптово отримали перевагу в нових екстремальних умовах цього середовища, тож мали більше шансів вижити та розмножуватися.

Також науковці стверджують, що за таким принципом люди з темнішою шкірою будуть менш схильні до пошкодження клітин після опромінення.

читайте также
Комментарии