Таіна Федосеєва
18 августа 2022

Два десятки драконів й боротьба чоловіка та жінки за трон. Про що приквел «Гри престолів»

21 серпня відбудеться прем’єра серіалу-приквела «Дім Дракона», дія якого відбувається майже за 200 років до подій «Гри престолів». Літературне першоджерело нового серіалу — праця Джорджа Мартіна «Вогонь і кров», стилізована під історичну хроніку правління династії Таргарієнів. Незважаючи на те, що у Мартіна вийшов лише перший том, глядачам не варто боятися повторення ситуації з «Грою престолів», коли шауранери «обігнали» книги, оскільки події «Дома Дракона» — масштабна та кровопролитна громадянська війна одних Таргарієнів верхи на драконах проти інших Таргарієнів верхи на драконах повністю вміщується в один том, із закінченими сюжетними арками.

 

Розповідаємо про те, що нам покажуть і як усе це створювали.

Колажі — Артур Бондаренко

Колажі — Артур Бондаренко

Вогонь та кров будинку Таргарієнів: що буде на екрані

Трохи передісторії

Події «Гри престолів» — призначення Еддарда Старка Правицею та смерть короля Роберта Баратеона, яка запустила подальшу серію конфліктів, — починаються 289 року від Завоювання Ейгона Таргарієна. Тобто відправною точкою літочислення Вестеросу є дата входження на престол першого короля з роду Таргарієнів.

Тепер трохи географії. Світ серіалу складається з трьох континентів, але для історії важливими є два — Вестерос (майже весь континент, за винятком території за Стіною, займають Сім королівств) та Есос. Сотні років тому імперією на Есосі — Валірійською Республікою (іноді використовується просто назва Валірія) — правили шляхетні доми драконових лордів, у яких були прийняті шлюби між братами і сестрами задля збереження чистоти крові. Через виверження кількох потужних вулканів — катастрофи, названої «Рок Валірії», — імперію було знищено.

Вціліла лише одна родина драконових вершників — Таргарієни. Ті разом зі своїми драконами залишили Валірію за 12 років до її загибелі: дівчина з роду Таргарієнів побачила пророцтво про катастрофу імперії уві сні. Вся родина переїхала на острів-цитадель біля узбережжя Вестероса — Драконів Камінь.

Бонус: у серіалі багато разів згадуються рідкісні й тому дуже цінні мечі з валірійської сталі (ними можна вбивати й білих блукачів). Таким був Лід — родинний меч Старків і Довгопазур — сімейний меч Мормонтів, подарований Джону Сноу. Після загибелі Валірії секрет виробництва сталі втрачено, але існують майстри, які можуть переправляти одні мечі та кувати з них інші.

Таргарієни не були найбагатшим і найвпливовішим будинком Валірії, але тепер виявилися єдиними у світі власниками драконів. Тож вирішили завоювати Вестерос. Ейгон Таргарієн на драконі Балеріоні Чорному Жаху разом зі своїми сестрами і водночас дружинами Вісеньєю та Рейніс, кожна на своєму драконі, і невеликою армією завоював шість із семи королівств. Нескореним залишався Дорн, жителі якого розпочали партизанську війну проти Таргарієнів. Майже через два століття Дорн теж приєднався до королівств Таргарієнів — але завдяки шлюбним альянсам.

Після Завоювання Ейгон заснував Королівську Гавань, почав будівництво Червоного замку і з мечів переможених ворогів викував у вогні дракона Балеріона Залізний трон. Дія серіалу «Дім Дракона» відбувається через сотню років після цього: зараз Таргарієни на піку своєї могутності і володіють двома десятками драконів, кожен має свого вершника. Події серіалу обертаються навколо конфлікту престолонаслідування.

А тепер вже про «Дім Дракона» (без спойлерів)

Онук Ейгона Завойовника Джейхейріс Таргарієн пережив обох своїх синів, тому в останні роки його життя була скликана Велика рада, на яку зібралися всі лорди Семи королівств, щоб обрати нового спадкоємця Залізного трону. Першою претенденткою була принцеса Рейніс, єдина дитина старшого сина Джейхеріса (та наполягала, щоб престол зайняв її син). Її перевага — первородство. Другий кандидат — принц Візеріс — син молодшого сина Джейхеріса. Його перевага у тому, що він чоловік. За підсумками голосування переміг Візеріс, але через кілька десятиліть історія боротьби за престол одночасно жінки і чоловіка повторилася — і саме з цього починається оповідання «Дома Дракона».

Єдина дитина Візеріса — дочка Рейніра Таргарієн, названа королем своєю спадкоємицею, всупереч принципу спадкування, завдяки якому на трон зійшов сам Візеріс. При цьому в короля є молодший брат Деймон — вправний воїн, але непередбачувана і небезпечна людина. Тим часом наближені до престолу великі будинки Вестероса плетуть свої інтриги, намагаючись переконати Візеріса знову одружитися та отримати нарешті спадкоємця чоловічої статі. Якої сили конфлікт чекає на дім Таргарієнів, якщо він дійсно з’явиться?

Попереду — видовищні баталії, тільки тепер драконів та наїзників значно більше, ніж було у «Грі престолів».

А що там із Таргарієнами у «Грі престолів», нагадаєте?

Останній король з династії Таргарієнів — Ейріс II — скрізь бачив ворогів, був божевільний і жорстокий, за що отримав прізвисько Божевільний Король. Його вчинки призвели до повстання, проти короля виступили Старки, Баратеони, Таллі та Аррени. Ейріс загинув від руки лицаря Королівської гвардії Джеймі Ланністера (тоді він і отримав прізвисько Царевбивця), а вагітна дружина короля з маленьким сином Візерісом бігла на Драконів Камінь. Там під час страшної бурі народилася Данеріс, а її мати померла під час пологів. Данеріс і Візеріс за допомогою прихильників Таргарієнів бігли в Есос, там їх і застає початок оповіді. На цей момент дракони вже вважаються вимерлими.

Дракони та інший трон: як усе це робили

Письменник Джордж Мартін вже переглянув перший сезон «Дома Дракона» (всього планується 3-4 сезони), який студія HBO описала як «початок кінця будинку Таргарієнів», і залишився дуже задоволеним. «Це те, на що я сподівався; серіал похмурий, сильний, чіпляючий, напружений, приголомшливий, що має складних і дуже людяних персонажів, втілених у життя справді дивовижними акторами», — написав Мартін у своєму блозі.

Як літературне першоджерело «Вогонь і кров» набагато складніше «Пісні льоду та полум’я», на якій ґрунтувалася «Гра престолів». Передісторія — не класичний роман, а стилізація під історичний трактат, нібито написаний мейстером Гільдейном, який жив через півтора століття після подій, що він описував. Гільдейн змушений ґрунтуватися на джерелах, що суперечать одне одному, тому іноді він наводить кілька версій однієї і тієї ж події — формат не особливо доступний на екрані. Творцям шоу довелося обирати, яка версія подій буде канонічною.

Головним шоураннером нового серіалу став Мігель Сапочник, який працював над найепічнішими сценами останніх епізодів «Гри престолів» і отримав премію «Еммі» за серію «Битва бастардів». За сценарій відповідає Райан Кондал («Ремпейдж») — шанувальник оригінальної серії книг, як не припиняє підкреслювати Джордж Мартін, і людина, яка «відповідає за те, щоб усі книжкові фанати були щасливі». Кондал описав «Дім Дракона» як роздуми на тему загибелі імперії: «У долі Данеріс піднімається ідея того, що якщо ти єдина людина у світі, яка має ядерну зброю, то ти можеш стати або силою, яка примушує до миру, або стати тираном. Межа між ними дуже тонка. Ми досліджуватимемо цю ідею і в новому серіалі».

З приводу тієї самої зброї: у першому сезоні буде показано дев’ять драконів, і, за словами Сапочника, їх намагалися зробити максимально різними, щоб глядач міг їх одразу запам’ятати. Одного з драконів, як казав Джордж Мартін, він особливо очікував побачити, оскільки описав його як найкрасивішого дракона всіх часів — наче зітканого з золота.

Також кожному вершнику та дракону відповідатиме своя музична тема, створена Раміном Джаваді, який писав музику до «Гри престолів». За його словами, композитору вдалося зберегти спільність звучання з попереднім шоу, але зробити іншу музику, щоб показати, що дія нового серіалу відбувається в інший час.

Зміниться Залізний трон — він більше відповідатиме книжковому опису Джорджа Мартіна, але при цьому дизайн не перероблять заново, щоб не руйнувати зв’язок з «Грою престолів».

«У книгах трон описаний величезним, масивним, чорним і перекособоченим, круті залізні сходи ведуть до сідалища, де височить король і звідки дивиться вниз на своє подвір’я. Мій трон — це згорблене чудовисько, що нависло над тронною залою, потворне і несиметричне. <…>

 

Ковальські молоти створили його з напіврозплавлених, зламаних, скручених мечів, вирваних з рук мерців або ворогів, що здалися. Це символ завоювання. Король на ньому височить над усім тронним залом. На трон пішли тисячі мечів, а не парочка. Цей Залізний трон лякає. І це в жодному разі не зручне сидіння, як і задумував Ейгон», — так описував трон Мартін.

Тому для створення інсталяції навколо трона використовувалося куди більше мечів, частину з них Райан Кондал запозичив із «Відьмака» та «Варкрафта».

Зважаючи на все, глядачів чекає потужне шоу — з урахуванням не лише кількості драконів, а й кількості грошей, вкладених у створення серіалу. На виробництво десяти серій першого сезону витрачено 200 мільйонів доларів, тобто близько 20 мільйонів на епізод. При цьому вартість однієї серії першого сезону «Гри престолів» оцінювалася у 6 мільйонів доларів, а до фінального восьмого сезону зросла лише до 15 мільйонів.

читайте также
Комментарии