Елеонора Чорноморченко
16 августа 2022

Новокаховські «кам’яні вишиванки». Історія декору, який не зустрінеш в інших містах

Нова Каховка, що на Херсонщині, — місто, створене спеціально для будівельників Каховського гідровузла. Одна з найцікавіших особливостей, яка його вирізняє, — це вишукані панно на фасадах будівель. Їх називають «кам’яними вишиванками» через схожість із традиційними українськими сорочками. Розповідаємо про їхню історію та показуємо добірку світлин.

Колажі — Артур Бондаренко.

Колажі — Артур Бондаренко.

Нову Каховку створили у 50-х роках XX сторіччя. Оскільки місто зводили похапцем, то про архітектуру будинків особливо не турбувалися.

Через кілька років після цього до міста завітав письменник та кінорежисер Олександр Довженко. Митець хотів зняти про будівництво Нової Каховки та Каховської ГЕС стрічку з назвою «Поема про море». Однак під час подорожі його вразила сірість та бляклість будинків, тож чоловік написав листа до Академії архітектури з проханням надіслати до міста художників та архітекторів, які б оздобили фасади.

У команді цих митців виявився художник Григорій Довженко — послідовник школи бойчукістів. Разом із колегами він прикрасив 180 будівель та створив 80 унікальних панно. Ба більше, митець навіть створив та запатентував власний розчин штукатурки, яким виконували оформлення фасадів.

Усі різьблені панно в Новій Каховці мають свій унікальний орнамент. Вони мають прості геометричні орнаменти та переплетені візерунки. «Кам’яними вишиванками» їх назвали через схожість із традиційною українською вишиванкою. Так митці зображали рослинні елементи, наприклад, квіти, виноград або цілі «дерева життя», з яких ростуть соняшники, кукурудза чи пшениця. Прикрашали будинки й тваринами, наприклад, лисами, півниками, качками та рибами.

Новокаховські «кам’яні вишиванки» вважають пам’яткою архітектури. Зараз місто окуповане російськими військами, проте до повномасштабного вторгнення тут активно займалися відновленням та реставрацією панно. Окрім того, у Новій Каховці проводили екскурсії та створили застосунок із маршрутами містом.

читайте также
Комментарии