Елеонора Чорноморченко
01 июня 2022

(Не)ідеальні газони: що можна зробити з трав’яним покривом у межах українського міста

Кілька років тому уряди європейських міст поставили мету — скоротити невиправдані витрати на утримання газонів вздовж доріг. Одним із рішень став перехід на лучні рослини та висадка різнотрав’я в містах та на їхніх околицях.  Які екологічні й економічні плюси у такого методу та чи можливо його реалізувати в українських реаліях — розбираємося разом із посібником «Різнотрав’я поруч» від громадської організації «Плато» та Української кліматичної мережі.

Що не так зі звичайним косінням газонів?

Косіння газонів спричиняє низку проблем. По-перше, його частота істотно впливає на водний баланс територій та збільшує редукцію — тобто біомаса коріння послаблюється, а вся сила рослини йде у відновлення надземної частини. Потенційно це може призвести навіть до спустошення території.

По-друге, працююча газонокосарка здатна створювати шум у межах 90–180 ДБ. Діапазон гуркоту залежить від її потужності, але, відповідно до стандартів Європейського союзу, будь-який звук, гучніший за 55 ДБ, шкідливий для людини. Це важливо, адже за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, шум — це найбільша проблема забруднення в Європі після забруднення повітря.

По-третє, постійні скошування вимагають значних витрат. Загальна вартість цього процесу із врахуванням супутніх робіт за 2020 рік у Дніпрі, наприклад, становила понад 33 мільйони гривень, а в Одесі — понад 2,5 мільйони гривень. Переглянувши регулярність скошування, можна заощадити значні обсяги пального, електроенергії, а відтак і бюджетні кошти, які можна використати для інших цілей.

Чим замінити традиційні газони?

За кордоном шириться практика поступової заміни традиційних газонів на різнотравні ділянки. Лучні рослини на відміну від газонної трави мають більш розвинену кореневу систему, завдяки чому споживають менше води й не потребують такого частого поливу. Їхня коренева система затримує вдвічі більше води, ніж звичайні газонні трави, що є кращим рішенням як у період підтоплень, так і посух.

Також лучні рослини можуть бути в 10 разів вищі за газон, знижуючи таким чином температуру грунту та краще поглинаючи пил і шкідливі викиди.

Так у 2017 році фундація Łąka з Варшави провела експеримент та виявила, що 1 м² різнотрав’я очищує повітря так само ефективно, як п’ятирічне дерево.

В іншому польському місті Сопот влада в межах експерименту створила 900 м² лучної рослинності. Результат був настільки гарним, що наступного року місто оголосило про пошук 20 нових локацій для збільшення кількості газонів.

«Смогувка» — тип різнотрав’я в Кракові для очищення повітря від транспортних викидів. Фото —  онлайн-видання Sferis.

«Смогувка» — тип різнотрав’я в Кракові для очищення повітря від транспортних викидів. Фото —  онлайн-видання Sferis.

Лугові квіти в Сопоті. Фото — Esopot.

Лугові квіти в Сопоті. Фото — Esopot.

Для найкращого «антисмогового» ефекту різнотрав’я за кордоном висаджують на узбіччях автошляхів. Саме тому у Великій Британії розміщено понад 30 тисяч га квітосмуг паралельно дорогам.

Польові квіти на околицях Дарему. Фото — cайт Ради округу Дарему.

Польові квіти на околицях Дарему. Фото — cайт Ради округу Дарему.

Придорожні луги в Ньюкаслі. Фото — Pictorialmeadows.

Придорожні луги в Ньюкаслі. Фото — Pictorialmeadows.

Догляд за лучними рослинами не потребує значних бюджетних витрат. Коли газонна трава потребує до 20 скошувань за сезон, то різнотрав’ю достатньо 1–2, а для самого процесу вистачить звичайної ручної коси. Економити можна й на хімічних засобах, від яких екологи радять зовсім відмовитися, — лучні трави не потребують обробки.

Прикладом такої ощадливої модернізації є досвід британського містечка Ротергем. Тут після переходу на лучні рослини вдається кожні два роки заощаджувати 23 тисячі фунтів стерлінгів (966 тисяч грн).

Різнотрав’я в житлових кварталах Ротергему.  Фото — Squarespace.

Різнотрав’я в житлових кварталах Ротергему.  Фото — Squarespace.

Лучні рослини дають запилювачам поживний пилок і нектар, місце для розмноження та зимовий прихисток. Різнотрав’я наповнює міста кольором та ароматами, отже дійсно є вдалим елементом озеленення урбанізованого простору.

Одна з околиць Суонсі, Уельс. Фото — Walesonline.

Одна з околиць Суонсі, Уельс. Фото — Walesonline.

Різнотрав’я в Україні

В Україні практика із лучними рослинами в містах поки непопулярна, проте із часом про це починають говорити все більше. Приміром, у 2020 році для підтримки міського біорізноманіття у Білій Церкві заклали спеціальний модуль для запилювання з 17 аборигенних і натуралізованих, неінвазивних видів. Він має вигляд розділювальної смуги з рослинністю вздовж автотраси з інтенсивним рухом.

Скріншот — телеканал «Крокус».

Скріншот — телеканал «Крокус».

Чернігівська спільнота «Еко місто» розповідає, як ще можна власноруч впроваджувати різнотрав’я в українських містах:

  • Створювати та поширювати електронні петиції із пропозиціями косити газони рідше, вирощувати на них більш стійкі рослинні культури або не скошувати траву до самого кореня. За останні роки такі петиції ініціювали в Рівному, Києві, Львові та Кропивницькому, однак вони не набирали необхідної кількості підписів.

  • Самостійно розробити проєкт та отримати фінансування. Так само завдяки громадським ініціативам польське Катовіце отримало на озеленення 5 млн. злотих (39 млн. грн.), а Ґданськ — 4 млн. злотих (приблизно 31,2 млн. грн.).

  • Брати участь у місцевих консультаціях уряду з громадськістю та подати письмову пропозицію на огляд до місцевого самоврядування на розгляд ради. У ній необхідно викласти розв’язання проблеми.

  • Підтримувати ініціативи місцевої ради. Пригадати, чи часом у ваших громадах, школах, університетах не заплановано на найближчий час якоїсь толоки, акції з благоустрою чи конкурсу соціальнокультурних проєктів. Можливо, це і є нагода познайомити всіх із різнотрав’ям.

  • Впроваджувати корисні практики за місцем роботи, створювати експериментальні ділянки з різнотрав’я.

  • Збирати насіння та вирощувати гіпоалергенну розсаду. Упродовж усього вегетаційного періоду можна вирощувати багаторічні та однорічні рослини в межах подвір’я та громадських просторів (в Одесі, наприклад, це можливо в «Зеленому театрі»).

читайте также
Комментарии