Саша Лоскутов
08 июня 2023

Соціальні хижаки. Хто такі психопати

Отже, психопати. Багато хто одразу собі уявив холоднокровного вбивцю або геніального і безсердечного егоїста-карʼєриста. Можливо, згадали Тревіса Бікла з «Таксиста» чи Патріка Бейтмана з «Американського психопата». Психопатом вважають реального Теда Банді, який у 70-х вбивав жінок. До психопатів зараховують і вигаданого Ганнібала Лектера з «Мовчання ягнят».

 

Масова культура звикла виставляти психопатів втіленням зла. Однак дедалі більше дослідників вважають, що вони, найімовірніше, заручники власного мозку. То хто ж такі психопати і що з ними не так?

Зображення — Guim Tio.

Зображення — Guim Tio.

Дослідник психопатів та автор книги «Позбавлені совісті» Роберт Хаєр вважає їх егоїстичними персонами, які володіють сильною харизмою та майже не мають емпатії. Він використовує термін «соціальні хижаки», які втім не завжди стають серійними вбивцями чи лідерами корпорацій.

Риси психопатії проявляються з дитинства через регулярні антисоціальні настрої: крадіжки, шахрайство, обман, знущання з тварин чи однолітків, ігнорування або порушення соціальних норм та законів. Психопат завжди звинувачує у своїх вчинках інших: батьків, колег, начальників чи «систему» в цілому.

Дослідження показують, що психопати становлять від 1 до 4% населення Землі — тобто це десь 80 мільйонів. Цілком можуть створити країну — Психопатію, Беземпатію, щось таке.

Зображення — Guim Tio.

Зображення — Guim Tio.

Психопати — люди з психічним розладом? 

Популярне уявлення як серед обивателів, так і фахівців. Але частіше психопати не демонструють серйозних поведінкових відхилень. Так, вони не завжди здатні відрізнити добре від поганого, але справа не в розладі, а в їх цілях.

Психопати дуже логічні в своїх вчинках. Хоча іноді вони діють всупереч розуму: Хаєр наводить приклад про чоловіка, який пограбував заправку та побив її працівника через те, що йому нестерпно хотілося випити пива, а гаманець він забув вдома.

Можливо, психопати попадаються, тому що не завжди розуміють, що деякі їх дії та цілі вступають у конфлікт з іншими. Тобто не враховують всі фактори. Хоча деякі вчені вважають, що психопатична аморальність повʼязана з нездатністю тверезо міркувати та аналізувати.

Хаєр виявив на експерименті, що якщо психопатів просять пройти лабіринт, вони наполегливо вдаються до однієї й тієї ж тактики, ігноруючи удари електричним струмом, що слідують за помилкою. Якщо більшість людей зазвичай намагаються відшукати інші способи, психопати, як правило, повторюють ту саму дію знову, і знову, і знову.

Чи всі психопати — зловмисники? Не зовсім, хоча одне дослідження показало, що 44% вбивць поліцейських були саме ними. Є таке, що показники психопатії корелюють із повторним ув’язненням, утриманням під вартою в умовах підвищеного режиму, дисциплінарними порушеннями та зловживанням психоактивними речовинами.

Зображення — Guim Tio.

Зображення — Guim Tio.

Психопати — «емпатенти»?

Емпатія відіграє центральну роль у соціальній компетентності та розумінні моралі. Якщо ми здатні співпереживати іншим — ми здатні зрозуміти чужі страждання. Власне, у психопатів з ними проблема.

Хоча вони без особливих проблем здають тести на емпатію. Але найчастіше результати ґрунтуються на самозвітах, а психопати — затяті брехуни, тож дивуватися тут нічому.

Інше демонструють результати МРТ: ділянки мозку, пов’язані з емпатією, не активуються у психопатів тією самою мірою, що у суб’єктів із контрольної групи.

Тест на електричну активність шкіри теж викриває психопатів. Коли ви пітнієте у відповідь на стрес, страх або гнів — ваша шкіра на мить краще переносить електричний струм.

В експериментах психопати реагують на прямі загрози (зображення щелеп акули або атакуючої змії) і повністю ігнорують соціальні, де хтось страждає або відчуває біль. Непсихопати реагують на обидва фактори.

Хоча якщо психопатам наказати співпереживати іншому, вони здатні на це.

Зображення — Guim Tio.

Зображення — Guim Tio.

Дослідження із застосування електроенцефалограми показали, що у психопатів первісна реакція на людей у небезпечній ситуації часто слабка. Психологи називають її «орієнтовною», яка полягає в тому, щоб звернути увагу на стимул — наприклад, на іншу людину, яка потрапила в біду.

Симпатична нервова система запускає орієнтовну реакцію як у психопатів, так і у непсихопатів. Однак різниця полягає в тому, що слідує далі: замість того, щоб їхня захисна реакція продовжувала посилюватися, а увага стала ще більше зосередженою на людині, яка потрапила в біду, реакція психопатів слабшає і згасає. Чому?

Дивіться, медики, які роблять ін’єкції, реагують приблизно так само, як психопати: оскільки їм часто доводиться проводити неприємні процедури, вони звикають до них і пригнічують нормальні емпатичні реакції.

Зображення — Guim Tio.

Зображення — Guim Tio.

Також неправильно розглядати проблему психопатів у контексті браку здібностей. Можна сказати, що вони володіють недостатніми здібностями, але ці недоліки, як правило, незначні і залежать від контексту.

З цієї ж причини психопатів не можна вважати покидьками: насправді багато людей описують їх як надзвичайно чарівних і привабливих індивідуумів.

Хаєр описує, як його обдурив психопат, запросивши виступити з доповіддю на конференції. Йому обіцяли гонорар, оплату витрат, але він не отримав ні копійки. Хоча добре провів час. Психопати можуть переконати людей робити те, чого вони в іншому разі не робили б. Навряд чи це вдалося б беземоційним біороботам.

Зображення — Guim Tio.

Зображення — Guim Tio.

Тест на психопата

У 70-х роках Хаєр створив Оцінний лист психопатії, який і досі широко використовують для постановки відповідного діагнозу.

Цей опитувальник він створив на базі робіт іншого американського психіатра Клеклі, який вважається одним із піонерів в дослідженні психопатії. Його книга «Маска розсудливості» містить дуже детальний клінічний опис цієї поведінки.

Хаєр стверджує, що тест слід вважати дійсним, лише якщо його проводить кваліфікований і досвідчений клініцист під науковим контролем. Бай зе вей, він отримує гонорар за ліцензійне використання тесту.

Зображення — Guim Tio.

Зображення — Guim Tio.

Можливо, більш правдоподібне пояснення полягає в тому, що психопати просто вміють вмикати й вимикати емпатію в потрібний для них момент. Тобто вони навіть не імітують її. Просто вкл та викл. Але як?

З іншого боку, їх можна зрозуміти. Звичайна людина докладає багато зусиль, щоб уникнути негативних емоцій, ігноруючи жахливі новини чи чутки.

І в деяких випадках є цілком обґрунтовані підстави чинити так. Ми не зможемо допомогти всім, хто страждає. З іншого боку, завжди варто спробувати.

читайте также
Комментарии