09 февраля 2023

Як сучасні технології допомагають ЗСУ. Розповідаємо разом із дизайн-агентством Solar Digital

Здається, що війни минулого, про які ми читали у підручниках історії (сподіваючись, що вони там назавжди й залишаться), були дуже схожі — там також були ракети, вибухи, повітряна тривога. Схожі, але й зовсім інші. Бо у нас є комп’ютери, смартфони та інтернет, ми можемо зв’язуватися з близькими в будь-якій точці світу і працювати навіть у бомбосховищі, ми можемо за пару секунд купити щось в іншому місті, щоб підтримати економіку країни, «скинутися» на покупку дронів та допомогу тим, кому вони потрібна. Мобільні додатки допомагають надати долікарську медичну допомогу, кажуть, що робити при панічній атаці та які документи потрібні, щоб отримати тимчасовий дозвіл на проживання в іншій країні. Все це завдяки сучасним технологіям та українським айтівцям.

Розповідаємо, як вони допомагають українцям наблизити перемогу*.

Здається, що війни минулого, про які ми читали у підручниках історії (сподіваючись, що вони там назавжди й залишаться), були дуже схожі — там також були ракети, вибухи, повітряна тривога. Схожі, але й зовсім інші. Бо у нас є комп’ютери, смартфони та інтернет, ми можемо зв’язуватися з близькими в будь-якій точці світу і працювати навіть у бомбосховищі, ми можемо за пару секунд купити щось в іншому місті, щоб підтримати економіку країни, «скинутися» на покупку дронів та допомогу тим, кому вони потрібна. Мобільні додатки допомагають надати долікарську медичну допомогу, кажуть, що робити при панічній атаці та які документи потрібні, щоб отримати тимчасовий дозвіл на проживання в іншій країні. Все це завдяки сучасним технологіям та українським айтівцям.

Розповідаємо, як вони допомагають українцям наблизити перемогу*.

Задонатити

Крипта

Вже наприкінці лютого відкрився офіційний український криптовалютний фонд на основі біржі Kuna. Завдяки цьому Мінцифри та кілька благодійних фондів змогли отримувати донати від людей із різних країн дуже швидко, бо одна зі зручностей пожертв криптовалютою — це відсутність необхідності відкривати рахунок у банку. Але головне те, що переказ займає лічені хвилини, і це не тільки швидше, а й дешевше, ніж у більшості сервісів грошових переказів.

Люди або організації з будь-якої точки світу можуть анонімно відправляти кошти, далі криптовалюта конвертується в гривні або одержувачі можуть розплачуватись за необхідні ресурси прямо у крипті. Лише за перший тиждень війни цей криптовалютний фонд зібрав близько 55 тисяч доларів.

Є й інші ініціативи: криптобіржа WhiteBIT дає можливість здійснювати перекази в криптовалюті до Фонду Сергія Притули. Станом на грудень 2022 року загальна сума допомоги фонду в криптовалюті склала понад 21 мільйон гривень, а середня сума внеску в криптовалюті — 12 724 гривні. До того ж завдяки криптодонатам WhiteBIT разом із ком’юніті викупили кришталевий мікрофон Kalush Orchestra, переможців «Євробачення-2022». $900 000 зібраних коштів було відправлено також у фонд для закупівлі комплексу безпілотників для ЗСУ.

Цей текст ми написали разом з дизайн-агентством та вебпродакшеном SOLAR Digital, що займається розробкою брендингу, креативних та складних мобільних та вебдодатків.

Але, окрім розробки великих серйозних аналітичних порталів, команда робить креативні проєкти. Наприклад, сайт доставки піци BuddhaPizza і брендинг для одеського метро, який тепер має логотип, дві гілки, станції, вагони, проїзні квитки і навіть мобільний додаток — але немає тільки самого метро.

NFT

Зі зростанням популярності криптовалют зросла і популярність NFT. Тому 26 березня міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив про запуск української платформи із продажу NFT-мистецтва Meta History: Museum of War.

Мета цієї платформи — задокументувати твори, що описують страхіття цієї війни, і зберегти їх шляхом продажу у вигляді NFT-експонатів. На момент написання матеріалу криптофонд музею зібрав 822,66 ЕТН (криптовалюта ефір), що за нинішнім курсом дорівнює 49 мільйонам гривень.

Для того, щоб підтримати Україну та стати власником NFT-експонату, потрібен гаманець Ethereum.

<p>Колажі — Артур Бондаренко</p>

Колажі — Артур Бондаренко

Розповісти про війну

Feel the war

Це сайт з емоційною історією подій війни в Україні, створений, щоб нагадати іноземцям, що Україна досі потребує потужної допомоги та коштів. А для цього люди повинні розуміти, що відбувається, і навіть бачити, як справді виглядає війна, та як це — бути в епіцентрі подій.

Щоб отримати підтримку світової спільноти, агентство креативного дизайну Solar Digital створило англомовний сайт із хронологією подій перших місяців повномасштабного вторгнення. Слоган проєкту Feel the war — «Світ повинен знати».

Дані тут зібрані з офіційних ресурсів та статистики. Також на сайті можна вносити пожертвування.

Стежити за ворогом

єППО

Ідея цього додатка належить одеським айтівцям, а реалізували її вже розробники з різних куточків України. Задум з’явився ще в травні, але розробка програми зайняла багато часу і перше у світі мережеве ППО запустили лише у жовтні.

Суть програми: звичайні люди, використовуючи свій смартфон, можуть допомогти силам ППО виявити дрони, вертольоти, літаки і ракети, що низько летять та які складно помітити на радарі. Додаток доступний для Android та iOS та схвалено Головним Управлінням Розвідки Міністерства Оборони України.

Щоб скористатися програмою, також знадобиться авторизація в Дії. Після авторизації можна перевірити, як усе працює, у режимі «Тест», щоб у разі потреби була можливість швидко повідомити фахівців ППО про загрозу.

Перші результати додаток показав уже 22 жовтня на півдні України. Декілька користувачів зафіксували ракету «Калібр» за допомогою програми. Вона летіла надто низько і через особливості рельєфу не відстежувалася, але військові отримали дані та ліквідували її.

Знайти інформацію

Взаємодія

Одна з найкорисніших платформ, запущених у перші дні війни, що стала своєрідним довідником виживання під час війни в Україні.

На сайті зібрані корисні матеріали, важливі посилання та інструкції, актуальні телефони та безліч іншої необхідної зараз інформації — майже про що завгодно. Куди звернутися за кордоном, як допомогти собі або іншій людині при панічній атаці, де знайти зоомагазин, що працює, як знайти офіційний Telegram-канал міста, в яке ви переїхали, як допомогти тим, кому потрібна допомога, що робити, якщо зник інтернет. Це лише невелика частина питань, відповіді на які можна знайти на платформі.

I’m Ukrainian 

Ще нещодавно було створено I’m Ukrainian — застосунок із всім цікавим для українців за кордоном. На сервісі можна дізнатися про концерти українських виконавців та інші культурні події, український бізнес та зустрічі українців за кордоном. А ще знайти роботу та професійні курси.

Наразі I’m Ukrainian працює у Великій Британії, Німеччині, Італії, Іспанії, Австрії, Польщі, Румунії. У планах є запустити сервіс у США, Канаді, Грузії та Туреччині.

Вивезти близьких

United For Ukraine

Це міжнародна неурядова організація, яка допомагає Україні під час війни з різних питань, а також зручний ресурс для тих, хто вирішив залишити територію країни.

На сайті можна знайти інформацію про посольства України в країнах Європи, про те, що важливо знати для перетину кордону, як отримати гуманітарну, фінансову, психологічну чи юридичну допомогу в обраній країні, дізнатися про житло та працевлаштування, тимчасовий захист або дозвіл на проживання, зрозуміти, як отримати SIM-карту, влаштувати дітей до школи, з’ясувати нюанси, пов’язані з домашніми тваринами, та багато іншого.

Спілкуватись за кордоном

Нумо Спільно

Розробники з компанії Wix Ukraine Team створили додаток «Нумо Спільно».

У застосунку українці можуть обмінюватися досвідом життя за межами України та знайомитися з іншими переселенцями. Він дозволяє створити подію чи подивитися перелік заходів, що проходять поруч. Засновники проєкту пояснили, що створити додаток їх спонукав досвід перших місяців повномасштабної війни, коли зустрічі з близькими та нові знайомства допомагали почуватися в безпеці.

Воювати у будь-якій точці країни

DDoS-атаки

Підтримати ЗСУ прагнуть багато хто: хтось грошима, хтось в’язанням теплих шкарпеток або маскувальних сіток, а хтось використовує свої знання, щоб підірвати роботу різних сервісів на боці ворога. Українські айтівці об’єднали сили для серії DDoS-атак, причому серед хактивістів були не лише дорослі люди, які працюють в ІТ-кампаніях, а й українські школярі. Атаки проводилися на російський портал «держпослуги», банки, телевізійні сайти, а також ресурси Кремля, Держдуми, Роскосмосу та залізниць.

Суть DDoS-атаки полягає в тому, що сайт-жертву за допомогою спеціальної програми навантажують великою кількістю запитів. Це можна порівняти з одночасним напливом відвідувачів, з яким сайт не може впоратися і «падає».

Атаки стали настільки популярними, що деякі навчальні ресурси навіть зробили навчальні відео про те, як можна зробити DDoS-атаки. Їхнє вчинення протизаконне, і ми розміщуємо посилання на урок виключно для ознайомлення.

Допомогти до приїзду швидкої

TacticMedAid

Навіть у мирний час можна опинитися в ситуації, коли необхідно надати першу долікарську допомогу, але, на жаль, не всі знають, як це правильно зробити. Саме для таких випадків було створено додаток, який працює без підключення до інтернету. У разі потреби користувачеві достатньо вибрати зі списку, що трапилося, уточнити умови і далі додаток вкаже, що потрібно зробити до прибуття лікаря. Завантажити додаток можна на iOS та Android.

Але перед тим, як надавати допомогу, потрібно переконатися, що вам, потерпілому та оточенню нічого не загрожує. Огляньте постраждалого, перевірте, чи є в нього ознаки життя і чи він у свідомості, викличте швидку або попросіть це зробити когось ще — й тільки після цього надавайте допомогу.

Стежити за ментальним здоров'ям

BetterMe

У 2022 році багато українців, можливо, вперше в житті зіштовхнулися зі слуховими галюцинаціями, панічними атаками та тривожним розладом. Для того, щоб психологічні проблеми не призвели до ще серйозніших наслідків, слід подбати про своє ментальне здоров’я. На жаль, не всі могли дозволити собі терапію навіть до війни, але величезна кількість психологів та психотерапевтів зголосилася безкоштовно допомогти українцям у цей складний час. Після початку повномасштабних військових дій розробники додатка для ментального здоров’я BetterMe вирішили надати українцям безкоштовний доступ. У ньому є медитації, вправи, чат із психологом, антистресові звуки.

Окремо в цьому додатку є розділ для дітей, який наповнюватиме допомагає ЮНІСЕФ. Там знаходяться поради щодо психологічної підтримки для дітей під час війни, ігри та аудіоказки.

Завантажити додаток можна на iOS та Android.

Відновити пам'ятники

ALIPH

Війна забирає не лише життя людей, вона знищує цілі міста — разом із пам’ятниками архітектури. Ми можемо все відбудувати наново, але як відновити пам’ятники точно, зберігши всі елементи такими, якими вони були до руйнування? На допомогу приходять технології 3D-сканування. Наприклад, завдяки тому, що мистецтвознавець Ендрю Таллон провів таке сканування Собору Нотр Дам де Парі у 2015 році, цю величну будівлю зможуть відновити після жахливої пожежі 2019 року.

Над відновленням наших пам’яток вже працює фонд ALIPH — міжнародний альянс із захисту пам’ятників у зонах конфліктів. Він не лише допомагає матеріалами та консультацією фахівців, але також фінансує 3D-сканування важливих архітектурних об’єктів.

Backup Ukraine

У проєкта під назвою Backup Ukraine така ж мета — зберегти українські пам’ятки та архітектуру під час війни. Але тут це можна зробити за допомогою 3D-сканування у спеціальному додатку Polycam. Backup Ukraine дозволяє сканувати будівлі та пам’ятники як повні 3D-моделі за допомогою лише телефону. Для цього необхідно натиснути кнопку запису та обійти потрібний об’єкт навколо. Усі фрагменти зберігаються у відкритому онлайн-архіві.

До проєкту можна долучитись як волонтер. Для цього потрібно мати смартфон на базі Android або iOS, отримати письмовий дозвіл на волонтерство від місцевої влади та встановити додаток Polycam. Заявку на волонтерство можна залишити тут.

Це партнерський матеріал, створений разом з дизайн-агентством та веб-продакшеном SOLAR Digital.

Комментарии